מהן הסיבות העיקריות לריח רע מהפה וכיצד לפתור אותן

אין ספק כי כל מי שסובל מריח רע מהפה, מושפע מכך הן ברמה החברתית והן ברמה התעסוקתית. בעגה הרפואית, התופעה נקראת “באשת הנשימה”, דבר שלא מעט אנשים סובלים ממנו. אנשים אלו נוטים לסבול כתוצאה מכך, מקשיים חברתיים שונים, קשיים ליצור יחסים עם אנשים חדשים ואף קשיי תעסוקה היות והדבר משפיע ברמה התת הכרתית על רכז הגיוס והמנהלים השונים שעורכים את הראיונות. הסיבות לכך יכולות להיות מגוונות, והן כוללות בין היתר חוסר הקפדה על היגיינת פה, הרגלי בריאות בעייתיים, אכילה של סוגי מזונות מסוימים ועוד. למשל, מי שנוטה לאכול כמויות גדולות של שום ובצל, יסבול מריח פה בעייתי, היות ומזונות אלו מתעכלים, נספגים לזרם הדם ונסחפים אל הריאות – דבר שגורם לריח הרע. אומנם צחצוח שיניים ושימוש במי פה יכול לכסות באופן זמני על מטרד הריח, אך הריח לא יעבור עד שהחומרים האלו יצאו סופית מהגוף.

מדוע היגיינה בעייתית של חלל הפה יכולה לגרום לריח רע מאזור הפה?

מי שלא טורח לצחצח שיניים על בסיס יום – יומי ולהשתמש בחוט דנטלי, נוטה לצבור חלקיקי מזון הנשארים בחלל הפה. חלקיקי המזון האלו נוטים למשוך אליהם מצבורי חיידקים, אשר מתיישבים על השיניים, על הלשון ועל החניכיים. החיידקים הם אלו שגורמים לריח הפה הנוראי, ולכן חשוב להקפיד על שטיפת הפה במי מלח או במי שטיפה. בצורה כזו, ניתן להפחית בצורה משמעותית את כמות החיידקים ולהימנע מריחות לא נעימים מחלל הפה. מי שנוטה לעשן למשל, עלול לסבול גם כן מריח פה בעייתי, היות ומוצרי הטבק השונים נוטים לגרום לגירוי תמידי לחניכיים, דבר שעלול להוביל לריח רע.

קבעו תור לשיננית בתל אביב לניקוי שיניים ובדיקה ראשונית

ריח רע מהפה עלול להעיד על בעיות בריאותיות

מחלת חניכיים למשל, נגרמת כתוצאה מהצטברות של פלאק על השיניים. מדובר על מצבורי חיידקים, אשר משחררים רעלנים שונים שחודרים אל תוך החניכיים ויוצרים מצב של דלקת. במידה והדלקת מוזנחת ולא מטופלת, הדבר עלול להוביל למחלת חניכיים, המאופיינת בפגיעה בחניכיים ובלסת. מחלות חניכיים ודלקות חניכיים מאופיינות בריח לא נעים מחלל הפה. כמו כן, עששת והתקני שיניים שאינם מתאימים כהלכה למבנה הפה, עלולים גם כן להוביל לריח פה לא נעים. מי שסובל ממצב של יובש בחלל הפה, עלול גם כן לסבול מריח רע. הרוק שנוצר בחלל הפה, נועד כדי לנטרל את החומצות של הרעלנים שמיוצרים על ידי החיידקים השונים, ועל מנת לסחוף את התאים המתים שמצטברים בחלל הפה. במידה והתאים המתים אינם מוסרים באמצעות הרוק, הם מתחילים להתפרק בתוך הפה, ותוך כדי לגרום לריחות לא נעימים. ישנן מחלות שונות אשר עלולות לגרום לריח פה לא נעים, כמו למשל – סכרת, בעיות בכבד או בכליות, זיהומים בדרכי הנשימה, דלקת ריאות ועוד.

פתרונות לריח רע מהפה

ניתן להפחית בצורה משמעותית את התופעה, על ידי הקפדה על היגיינת פה טובה יותר. חשוב לצחצח את השיניים בבוקר ובערב, להשתמש בחוט דנטלי ולהקפיד על שימוש במי פה. בצורה כזו, ניתן יהיה לסלק את שיירי המזון, לשטוף את רובד החיידקים והתאים המתים, ולהפחית בצורה משמעותית את מטרד הריח. כמו כן, חשוב כמובן לבקר באופן קבוע במרפאת השיניים, לבצע בדיקות תקופתיות ולהקפיד להישמע להוראות הרופא. בצורה כזו, ניתן יהיה לטפל במקרים של דלקת חניכיים, ולמנוע את התקדמותה. בנוסף, חשוב להימנע מעישון הגורם לריח רע מאזור הפה, הן בצורה ישירה והן בצורה עקיפה – באמצעות גירויי החניכיים. מומלץ להקפיד על שתיית מים מספקת ותזונה נכונה ומאוזנת.

 

כתוב/כתבי תגובה

Call Now Buttonהתקשרי עכשיו