דרכי טיפול בשיליה נעוצה

שליה נעוצה היא תופעה שבה השליה משתרש באופן לא תקין בדופן הרחם וחודרת בדרגות שונות אל תוך רירית הרחם. מדובר על תופעה שחשוב מאוד לטפל בה בצורה הטובה ביותר שכן, היא עלולה לסכן את ההיריון והעובר. אם את תוהה מהי אותה תופעה, כדאי שתמשיכי לקרוא את המאמר הבא

> קראו גם מה זה וסטיבוליטיס והריון

שליה נעוצה – כיצד זה קורה?

אם אתם תוהים כיצד קורה מצב של שלייה נעוצה. הרי שניתוחים קיסריים, ניתוחים להוצאת שרירנים, גרידות, שליית פתח בהריונות קודמים וכל התערבות כירורגית שנעשתה ברחם והותירה בו צלקת, מעלים את הסיכון לשליה נעוצה. מטרת השליה היא להעביר מהאם לעובר חמצן, מזון והורמונים. השליה מתחברת מצד אחד לחבל הטבור של התינוק ומצד שני לכלי הדם של האם בדופן הרחם. במקרה שיש לאישה צלקת כלשהי ברחן, יתכן שהביצית המופרית תשתרש קרוב לאזור הצלקת וכך השליה שהתפתחה יכולה לחדור פנימה לצלקת.

קיימות שלוש דרגות חומר של התופעה: קלה שבה השליה חודרת רק לחלק השטחי והחיצוני של רירית הרחם. בינונית שבה השליחה חודרת עמוק יותר ותופסת את כל שריר הרחם וקשה שבה השליה חודרת לכל מעטפת הרחם החיצונית ועלולה לפלוש גם לאיברים פנימיים של האישה כגון: המעיים ושלפוחית השתן.

כיצד מטפלים בשליה נעוצה?

אבחנה של שליה נעוצה מתבצעת באמצעות אולטרסאונד. שליה נעוצה יכולה לגרום לדימומים ואף להפלה. ככל שהנעיצות של השליה יותר חמורה כך קיים סיכון לדימום, לצירים מוגברים ועוד. אישה שאובחנה לה שליה נעוצה חייבת להיות במעקב של מרפאת הריון בר סיכון גבוה לאבחן שינויים ברמת הנעיצות וכן, תהיה חייבת בלידה בניתוח קיסרי שבמהלכה יהיה צוות רב תחומי שכולל גניקולוג בכיר, המטולוג לטיפול בדימום, אורולוג למקרה שהשילה מחוברת לשלפוחית השתן ועוד.

> קראו על ניתוח וסטיבוליטיס באתר פרופ’ יעקב בורנשטיין

 

כתוב/כתבי תגובה

Call Now Buttonהתקשרי עכשיו