מתי צריכים שירות עריכה לשונית?

כל טקסט בכל תחום שהוא מעביר מידע ומסר לקורא שחשוב מאוד לחדד ולדייק בניסוחו. יכול להיות שהכותב יודע מצוין מה הוא רוצה לומר אבל יש עורכי לשון (ראו מומחי עריכת לשון באתר עלי דפנה) שיכולים לפעמים ללטש את הניסוח ולהציע גם שיפור של הטקסט, במטרה לממש את הפוטנציאל שלו כמאמר, כטקסט שיווקי, כטקסט אקדמי ועוד. אנשים רבים נרתעים מהשירות הזה משום שנדמה להם שהעורך ישנה את הניסוח כך שזה כבר לא יהיה הטקסט שלו, אבל זאת לא המטרה של עריכה לשונית אלא להפך, להדגיש את המסר של הכותב במילים שלו ככל האפשר.

במה עוזר שירות עריכה לשונית?

  • הגהה בסיסית (הכירו שירות הגהה לעבודות אקדמיות) של הכתוב כדי לוודא שאין שגיאות כתיב, שאין טעויות הקלדה כמו אותיות כפולות או השמטת אותיות, שאין רווח כפול או כשלא הקלידו רווח בין מילים. מדובר ב”ניקוי” יסודי של הטקסט משום שלא תמיד שמים לב לכך שזה קורה תוך כדי הכתיבה.
  • תיקון שגיאות דקדוק וטעויות ניסוח בעברית כמו ביטויים ופתגמים לא נכונים, הצעת חלופות טובות יותר למילים לא מתאימות לתיאור ולמסירת מידע, מילים מדויקות יותר והצעת מטבעות לשון נכונות יותר.
  • תיקון שגיאות תחביר באופן שבו נכתב המשפט. במקרה הזה בדרך כלל מציעים גם סדר מילים נכון יותר במשפט כדי לחדד את המסר שלו ולדייק בו יותר, שימוש במילות יחס או השמטתן, שינוי שם פועל לשם פעולה ולהפך ושימוש במילות תואר נכונות יותר, למשל. 
  • פיסוק הוא נקודת תורפה של רבים משום שכללי האקדמיה השתנו וכעת כותבים ומפסקים כדי להקל על הקורא. אולם, כותבים רבים למדו בבית הספר כללים מיושנים יותר ולכן אפשר להציע להם חלופות נוחות יותר לקריאה.
  • הידוק הניסוח כך שאם יש חזרות רבות אפשר לנסח בצורה מצומצמת ויעילה יותר.

כתוב/כתבי תגובה

Call Now Buttonהתקשרי עכשיו